Пентагон предупредува – Руските сили напредуваат кон Киев

Официјален Пентагон предупредува дека руски трупи почнуваат да напредуваат кон главниот град Киев, додека украинските сили продолжуваат да се борат против налетот на ракетен оган, јави „Фокс Њуз“.

„Руското бомбардирање и гранатирање се одвиваат доста насилно додека зборуваме. Ние проценуваме дека Русите почнуваат да прават поголем импулс на теренот кон Киев, особено од исток“ изјави портпаролот на Пентагон – Џон Кирби.

Информацијата доаѓа откога претставниците на одбраната со недели алармираат дека рускиот претседател Владимир Путин може да се обиде да го опколи градот за да ја собори демократски избраната влада и да воспостави сопствен „марионетски режим“.

Конвоите што се упатија кон градот не можат да постигнат голем напредок од почетокот на борбите пред повеќе од две недели, но ситуацијата може да се промени за руските сили.

Рускиот конвој северно од Киев допрва треба да напредува, а неодамнешните сателитски снимки сугерираат дека се преселил во дрворедот.

Силите северозападно од градот остануваат закана за Киев, но според висок претставник на одбраната, тие сè уште се на околу 15 километри надвор од градот.

Путин ги распореди приближно сите 150.000 војници што беа натрупани на границата со Украина пред инвазијата и, и покрај загубата на најмалку 700 руски воени возила, Москва одржува околу 90 отсто од својата борбена сила, пренесува Фокс њуз.

Украина, исто така, задржа околу 90 отсто од своите борбени сили и покрај скоро 810 проектили истрелани врз неа во последните 16 дена. Половина од ракетите упатени кон украинските сили дошле од руските трупи во Украина. Нешто помалку од половина од проектилите се истрелани од Русија, а околу 80 се лансирани од Белорусија, потврди висок претставник на одбраната.