Педро Санчез останува премиер на Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска одлучи да остане на функцијата што ја извршуваше од летото 2018 година, иако претходно овој месец судија во Мадрид отвори истрага против неговата сопруга за можна корупција.

„Одлучив да продолжам, со уште посилна сила на чело на владата“, рече Санчез во обраќањето од владината зграда, пренесе Хина.

Санчез (52), лидерот на шпанската социјалистичка работничка партија (ПСОЕ), во средата ги прекина сите должности за да „размисли“ пет дена дали вреди да остане на функцијата поради „лажни обвинувања“ и „напади врз неговиот сопруга“.

„Тие се обидуваат да ме скршат поради тоа што сум (…)“, рече тој. „Јас и мојата сопруга знаеме дека оваа дискредитирачка кампања нема да престане. Оваа злоупотреба ја трпиме 10 години“, додаде тој во своето обраќање. На новинарите не им беше дозволено да поставуваат прашања за време на обраќањето.

На 16 април, судијата во Мадрид отвори истрага против Бегона Гомез (49) врз основа на текстови објавени во онлајн весникот El Confidencial. Гомез е осомничен дека напишал препорака до приватни компании кои аплицирале на јавни тендери, а исто така и за врска со Ер Европа во 2020 година, додека таа авиокомпанија била спасувана од владата со јавни пари. Сопругата на Санчез е раководител на постдипломскиот курс за претприемништво на јавниот универзитет Комплутенсе во Мадрид. Истрагата треба да утврди дали била во конфликт на интереси.

Пријавата до судот ја поднесе синдикатот Манос Лимпијас (Чисти раце), кој владата го обвинува дека припаѓа на „екстремната десница“ и дека учествува во „обидот за рушење на власта“.

Санчез формираше малцинска левичарска партија пред шест месеци со парламентарна поддршка на сепаратистичките партии на Каталонија, Баскија и Галиција.

Неговите ПСОЕ и партнерските партии ја обвинија опозициската десница во текот на викендот дека не ги признава изборните резултати.

Државниот правобранител, кој беше назначен од кралот во 2022 година на предлог на владата на Санчез, побара завршување на истрагата минатата недела, наведувајќи дека „нема индиции за кривично дело“.

Опозициските партии, централнодесничарската Народна партија и Вокс, побараа „одговорност“ од Санчез и го обвинија за „притисоци врз судовите“.

Шпанските медиуми во петокот објавија аудио снимки и транскрипти од состанокот на конзервативната Народна партија (ПП) и Хозе Мануел Виљареј, поранешен полициски инспектор обвинет за шпионирање и за дискредитирање на некои од шпанските политичари.

Во снимките, двајцата разговараат за плановите да го шпионираат таткото на Бегона Гомез со цел „политички да го убијат“ Санчез, според „Гардијан“.

Во текот на разговорот, Виљарехо напоменува и дека тој ги „насочува“ активностите на антикорупциската група.

Најмалку 10.000 поддржувачи на Санчез се собраа во Мадрид во текот на викендот за да му покажат поддршка на премиерот и да побараат од него да не поднесе оставка.

Гласачите на Социјалистичката работничка партија (ПСОЕ) на Санчез носеа транспаренти „Педро, не се откажувај“ и „Демократија да, фашизам не“, пренесуваат шпанските медиуми.