Парламентарни и претседателските избори во Бугарија – кој ќе ја формира идната Влада?

Во Бугарија за првпат се одржуваат парламентарни и претседателските избори. Ова се трети парламентарни избори во Бугарија во последните седум месеци.

Со 13.000 машини ќе се гласа на речиси сите избирачки места во Бугарија и во странство. Во Бугарија има 543 избирачки места поради малиот број гласачи, на 300 ќе се гласа со хартиено ливче.

 

За учество на парламентарните избори во Бугарија пријавени се 20 партии и 7 коалиции, што е помалку од претходните парламентарни избори на 11 јули.

Бугарски граѓани со право на глас има 6.700.000. Бугарите во странство ќе можат да гласаат на 751 избирачко место во 68 земји во светот.

Во Република Северна Македонија избирачки места ќе бидат отворени во Скопје, Битола, Охрид, Струмица, Кавадарци и Штип.

На Балканот најголем број избирачки места за бугарските избори ќе има во Турција – 126. На претходните парламентарни избори на 11. јули гласаа 28.000 бугарски Турци кои живеат во Турција.

За првпат по падот на комунизмот во Бугарија на крајот на 1989 година има рекорден број кандидати за претседател и потпретседател на државата. Вкупно 24 партии, коалиции и иницијативни комитети, имаат кандидати за претседател и потпретседател на Бугарија.

За парламентарните избори сите социолошки агенции во земјата за време на предизборната кампања посочија на коалицијата на поранешниот премиер Бојко Борисов ГЕРБ-УДФ, која би освоила околу 23-24 отсто, со осум отсто разлика зад нив е коалицијата „Продолжуваме со промени“ на двајцата поранешни министри за економија и финансии во преодната влада на државата Кирил Петков и Асен Василев 15,5% – 16,5%, но социолозите прогнозираат дека имаат најголем потенцијал да добијат најмногу гласови од гласачите.

По нив следат бугарските социјалисти на Корнелија Нинова со 15%.

Четврти според анкетите се „Има таков народ“ на ТВ водителот Слави Трифонов со 11,5%, петти во анкетите се Движењето за права и слободи со 9,9%, а шеста со минимална разлика е „Демократска Бугарија“ на Христо. Иванов со 9,6 отсто.

Социолозите до неодамна не беа сигурни дали коалицијата на поранешниот омбудсман на Бугарија, Маја Манолова „Исправи се БГ! Доаѓаме!“ ќе успее да ја надмине бариерата од 4% за да влеземе во бугарскиот парламент.

Фаворити за претседателските избори во Бугарија се актуелниот претседател и потпретседател Румен Радев и Илијана Јотова, кои учествуваат како независни поддржани од БСП и ректорот на софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“ проф. Анастас Герџиков и полковникот Невјана Митева, поддржан од ГЕРБ.

Според анкетите, Радев би добил 48 отсто, а Герџиков 28 отсто. На трето место се лидерот на Движењето за права и слободи Мустафа Карадаи со 10% и претседателот на Врховниот касационен суд Лозан Панов со 8%, кој во Бугарија се прослави со своите отворени критики за заткулисните случувања во судството во Бугарија и против изборот на главниот обвинител Иван Гешев. Панов е поддржан од Демократска Бугарија.

По се изгледа дека претседателот на Бугарија нема да биде избран во првиот круг, туку тоа ќе се случи на 21 ноември кога треба да се одржи вториот круг. За првпат немаше предизборна дебата за претседателските избори во Бугарија.