Околу 250.000 луѓе го посетија ковчегот на кралицата Елизабета

Околу 250 илјади ожалостени го посетија ковчегот на кралицата Елизабета Втора во Вестминстерската сала во Лондон, изјави британската министерка за култура Мишел Донелан.

„Околу 250.000. Само ги проценуваме тие конечни бројки“, рече Донелан.

Целосните бројки ќе бидат објавени во догледно време. Граѓаните и оддадоа последна почит на кралицата во Вестминстерската сала откако со часови чекаа во долга редица што се протегаше низ центарот на Лондон повеќе од четири дена.

Луѓе од сите возрасти и сфери присуствуваа на погребот на најдолговечниот монарх во Шкотска, кој почина во Шкотска на 8 септември на 96-годишна возраст по седумдесетгодишно владеење.

Последен пат Британците на овој начин почестија некого во 1965 година, кога почина воениот премиер Винстон Черчил.

Околу 321 илјада луѓе го посетиле неговиот ковчег во Вестминстерската сала, се наведува во белешката од Долниот дом на британскиот парламент.