Новиот германски канцелар ќе се бира на 8. декември

Во среда, на 8. декември германскиот Бундестаг ќе го избере новиот канцелар, соопштија од Службата за информирање на германскиот Парламент.

Ангела Меркел во среда и официјално ќе биде заменета од социјалдемократот – Олаф Шолц кој е актуелен министер за финансии.

Заминувањето на Меркел ќе значи дека и нејзината коалиција (ЦДУ/ЦСУ) ќе ја напушта владата, оти новата влада ќе ја сочинуваат Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Зелените и Либерално-демократската партија (ФПД).