НАТО и ЕУ предупредуваат на опасност по „саботажата“ на гасоводот

НАТО и Европската унија денеска ја истакнаа потребата да се заштити критичната инфраструктура по, како што ги нарекоа актите на „саботажа“ на гасоводите „Северен тек“, а Брисел предупреди на „силен и обединет одговор“ доколку има повеќе напади.

Додека гасот продолжи да истекува во Балтичкото Море, не е јасно кој би можел да стои зад истекувањата или каква било лоша игра, доколку се докаже, на гасоводите Северен тек за кои Русија и европските партнери потрошија милијарди долари.

Гасоводите пукнаа на неколку локации во ексклузивните економски зони на Данска и Шведска, додека ниту една од нив не беше во функција во услови на енергетски ќор-сокак меѓу Русија и Европа.

Русија, која ја намали испораката на гас во Европа откако Западот воведе санкции поради инвазијата на Москва на Украина, исто така рече дека саботажата е можност и дека истекувањето ја поткопува енергетската безбедност на континентот. Кремљ денеска оцени дека тврдењата дека Русија некако стои зад нападите се глупави и дека Москва забележала нагло зголемување на профитот на американските компании кои снабдуваат гас во Европа.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече дека разговарал за „саботажата“ на гасоводите на состанокот со данскиот министер за одбрана Мортен Бодсков во Брисел.