Над 2,3 милиони луѓе ја напуштија Украина од почетокот на руската инвазија

Британскиот министер за внатрешни работи рече дека ќе го рационализира системот за онлајн апликација за виза за Украинците по тешките критики за нивниот одговор на кризата. Тој рече дека од вторник, украинските бегалци повеќе нема да мора да одат во центар за аплицирање за виза за да ги дадат своите биометриски податоци пред да дојдат во Велика Британија.

Хуманитарниот конвој кој се обидувал да стигне до Мариупол денеска бил принуден да се врати поради борби,  изјави украинскиот вицепремиер.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека Русија ќе се обиде никогаш повеќе да не биде зависна од Западот.

На прес-конференција во Турција, тој исто така тврдеше дека правата на сопственост на Русија се печатени од Западот, дека тие ќе ја издржат кризата и дека Украина се чини дека сака да има состаноци заради состаноци.

Состанокот меѓу министрите за надворешни работи на Русија и Украина, Сергеј Лавров и Дмитро Кулеба, во Турција заврши без голем напредок.

Потпретседателката на САД, Камала Харис, вели дека ќе разговара со Полска за прашања кои ќе ја принудат Русија да плати цена за инвазијата на Украина. Зборувајќи денеска за време на посетата на Варшава, таа исто така рече дека Полска прави „извонредна работа“ за да им помогне на украинските бегалци.

Во воздушен напад врз болница во Мариупол вчера загинаа три лица, меѓу кои и едно дете, соопшти градскиот совет. Во нападот беа ранети 17 лица во опколениот пристанишен град, меѓу кои и жени кои чекаат да се породат, лекари и деца.

Повеќе од 2,3 милиони луѓе ја напуштиле Украина досега од почетокот на руската инвазија пред две недели, соопштија ОН. Агенцијата за миграција на ОН соопшти дека од оние кои биле принудени да се засолнат во соседните земји, 112.000 луѓе се државјани на трети земји.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека тие повеќе нема да учествуваат во Советот на Европа, водечката организација за човекови права на континентот.

Украина отвори седум хуманитарни коридори, вклучително и еден од Мариупол, поради информациите дека руските војници зазеле делови од градот.