Масовни рации во Германија, уапсени членови на Исламската држава

Седум осомничени поддржувачи на терористичката организација Исламска држава се уапсени во неколку германски сојузни покраини, соопшти Федералното јавно обвинителство, пренесува dpa.

Истрагата се однесува на финансирањето на Исламската држава, рече обвинителот. Ова претходно го објавија локалниот берлински весник BZ и таблоидот Bild.

Четири лица се уапсени во Северна Рајна-Вестфалија, а по едно лице во Баден-Виртемберг, Рајнланд-Пфалц и Бремен, соопшти обвинителот.

Обвинителството ги обвинува уапсените мажи и жени, од кои повеќето се германски државјани, за поддршка на терористичка организација.

Дополнително, рации беа извршени во Берлин, Баварија, Бремен, Баден-Виртемберг, Хамбург, Хесен, Рајнска област-Пфалц, Тирингија, Долна Саксонија и Северна Рајна-Вестфалија, објави обвинителот со седиште во југозападниот град Карлсруе.