Курти објави список на Срби кои ги организирале нередите на северот на Косово

Албин Курти денеска објави список со имињата на луѓето за кои рече дека се главните организатори на неодамнешните немири на северот на Косово и Метохија.

На списокот се најде и Никола Балидини, кој се наоѓа во болница во Белград. Како што потврди неговата мајка, Балидини во понеделник го чека операција со која се уништува „списокот“ на Курти.

Да потсетиме, Курти на седницата на собранието рече дека има доволно снимки кои докажуваат дека ескалацијата на ситуацијата на 29 мај била организирана, добро испланирана и дека има автор и дека тоа е Белград, пренесува Газета експрес.

И покрај се, српскиот народ во четирите општини северно од Ибар е обединет во отпорот на неговото владеење на теророт и како што и самите ветија – ќе истраат до крај.

Петар Пековиќ, директор на канцеларијата за Косово и Метохија, реагираше на потегот на Курти.

Според него, со објавување списоци за убиствата на истакнати Срби и српски политички лидери на северот на покраината, Курти официјално ја објавил фашистичката природа на неговата влада и ги зел како заложници сите жители на Косово и Метохија кои само сакаат мир и стабилност.