Кадиров се закани: Наскоро ќе покажеме што значи одмазда

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров остро ги критикуваше постапките на украинското раководство како терористички и вети одмазда за нападот со беспилотни летала врз Москва.

„Се е можно, но засега нема да откривам детали. Наскоро во зоната за специјални операции ќе покажеме што е одмазда во целосна смисла на зборот“, напиша Кадиров на својот Телеграм профил.

Кадиров смета дека нападот со беспилотни летала врз Москва немал никаква тактичка, стратешка, па дури и психолошка смисла бидејќи бил извршен далеку од борбената област.

„Сепак, секој што е запознаен со методите на терористите обучени според американски модели, разбира дека тоа беше обид да се привлече внимание и да се освојат поени по големите порази на бојното поле“, истакна тој.

Чеченскиот лидер додаде дека раководството во Киев носи одлуки „кои не оставаат сомнеж дека користат терористички методи и затоа се терористи“. Тој ги повика и европските земји да размислат кого спонзорираат и под кои услови обезбедуваат оружје.

„Ќе ги удри по глава кога Русија ќе затропа на вратата на, на пример, Германија или Полска. Нема да имаат што да одговорат – целото оружје е потрошено за Украина“, рече Кадиров.

Украински беспилотни летала ги нападнаа Москва и московскиот регион во вторникот наутро. Според руското Министерство за одбрана, во нападот учествувале осум беспилотни летала, од кои пет биле соборени, а уште три инвалиди. Две лица во Москва се обратиле кај лекарите за помош. Голем број згради претрпеа помали оштетувања.

Руските специјални сили сега се подготвуваат да „ослободат“ голем број населени области на територијата на Доњецката Народна Република, изјави чеченскиот лидер Рамзан Кадиров на својот канал Телеграм, пренесува Тасс.

„Пријатели, чеченските трупи добија нова наредба да ги прераспределат своите сили. Територијата на Доњецката Народна Република (ДПР) стана нивна зона на одговорност. Според наредбата, чеченските борци треба да започнат активни борбени операции за ослободување на голем број населени области“, рече Кадиров.

Според него, воените единици сега се подготвуваат за јуришни операции со активна поддршка на Министерството за одбрана на Русија и Генералштабот на вооружените сили на Русија.

„Првата фаза трае веќе неколку дена додека командата на овие единици прави планови за движење напред и ослободување на населени места“, рече чеченскиот лидер.