Земјотрес со јачина од 4,3 степени го погоди Крит

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала го погоди грчкиот остров Крит, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Земјотресот се случил во 07:24 часот по локално време, на длабочина од 14 километри.

Земјотресот го погоди Крит на 62 километри североисточно од Ираклион.