Земјотрес со јачина од 4.3 степени по Рихтер почувствуван во Јадранско море кај Римини

Зејмотрес во близина на италијанскиот брег во Јадранското море. Земјотресот бил со јачина од 4.3 степени по Рихтеровата скала, се случил на длабочина од 10 километрти, а епицентарот бил 61 километар од италијанскиот град Римини, пренесе поралот индекс.хр.

Италија завчера ја погоди земјотрес со јачина од 5,7 степени по Рихтеровата скала со епицентар во морето помеѓу Анкона и Римини. Во Хрватска најногу се почувствувал на брегот, но го пријавиле и луѓе на интернет. Земјотрес се случи и вчера на слична локација, а јачината изнесувала 4,5 степени по Рихтер.