Зеленски: Украина е подготвена да започне контраофанзива!

Украина е подготвена да започне долгоочекувана контраофанзива за враќање на територијата под руска окупација, изјави претседателот Володимир Зеленски.

„Цврсто веруваме дека ќе успееме“, изјави Зеленски за Волстрит журнал. „Не знам колку време ќе потрае. Да бидам искрен, тоа може да се случи на различни начини, сосема поинаку. Но, ние ќе го направиме тоа и сме подготвени“, додаде тој.

Киев се надева дека контраофанзивата за враќање на територијата ќе ја промени динамиката на војната што беснее откако Русија го нападна својот помал сосед пред 15 месеци.

Зеленски минатиот месец рече дека Украина мора да почека да пристигнат повеќе западни оклопни возила пред да започне контраофанзива.

Тој направи дипломатски напори да ја задржи поддршката од Западот, барајќи поголема воена помош и оружје, кои се клучни за Украина да успее во нејзините планови.

Русија држи делови од украинската територија на исток, југ и југоисток.

Долгиот период на суво време во некои делови на Украина ги поттикна очекувањата дека може да биде неизбежна контраофанзива.

Во текот на изминатите неколку недели, Украина ги засили нападите врз руските складишта за муниција и логистичките рути.

Во саботата, украинската војска во дневен извештај објави дека Маринка во источниот регион Доњецк била во фокусот на борбите. Украинските сили таму ги одбија сите 14 напади на руските сили, се вели во извештајот.