Зеленски повика на итен прекин на огнот

Володимир Зеленски – претседателот на Украина денеска повика на итен прекин на огнот во источниот дел на земјата, каде во изминатите денови се интензивираа судирите меѓу проруските и украинските сили.

Тој нагласи дека Украина ги поддржува мировните преговори во рамки на Трилатералната контакт група (ТЦГ), каде Украина учествува заедно со Русија и Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).

„Ние сме посветени на интензивирање на мировниот процес. Го поддржуваме свикувањето на ТЦГ“ – напиша Зеленски на Твитер.