Запленети 55 килограми хероин во Шпанија, 10 лица зад решетки

Полицијата во Шпанија уапси 10 лица и заплени 55 килограми хероин – соопшти денеска полицијата.

Бил растурен синџир на шверцери со седиште во провинцијата Толедо, откако набавиле големи количини хероин од Холандија, а потоа го дистрибуирале во централна и западна Шпанија.

Претреси биле извршени на осум локации во Мадрид, Толедо и Касерес.

Истрагата за синџирот на дрога започна во март, а во декември беше запленета голема пратка хероин.