Ердоган: Грција ќе биде „одговорна“ за луѓето што ги остави да умираат во Медитеранот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера ја критикуваше Грција за неодамнешните „провокации“, наведувајќи дека Турција нема да се откаже од заштитата на своите права и интереси.

„Зголемувањето на странска војска низ Грција, што потсетува на окупацијата, во суштина треба да го вознемири грчкиот народ, а не нас“ – рече Ердоган по состанокот на владата во Анкара.

Коментарите на Ердоган уследија откако турските воени беспилотни летала го снимија грчкото распоредување на оклопни возила на островите Лезбос и Самос, што е спротивно на меѓународното право.

Вчера Турција го повика грчкиот амбасадор и повика на прекин на прекршувањата на островите во Егејското Море и на враќање на нивниот невоен статус, соопшти турското Министерство за надворешни работи.

Во исто време, во протестна нота до САД, Турција повика на почитување на статусот на островите во источното Егејско Море и посочи дека треба да се преземат мерки за да се спречи употребата на оружје таму.

Ердоган рече дека Турција ја следи политиката на Грција исполнета со „провокации“.

„Свесни сме дека вистинските намери на оние кои ги поттикнаа грчките политичари против нас се да ја спречат нашата програма за изградба на голема и силна земја“ – рече Ердоган.

Тој додаде дека Турција, доколку е потребно, нема да се откаже од користењето на сите расположливи средства за заштита на своите права и интереси, додавајќи дека Грција не е на исто ниво со неговата земја.

Тој посочи и како Грција ќе биде „одговорна“ за луѓето што ги остави да умираат во Медитеранот.

Ердоган рече и дека на маргините на Генералното собрание на ОН го привлече вниманието на посредничката улога на Турција во мигрантската криза и испораката на жито, за што беше особено пофален.

„Повеќе од пет милиони тони жито се извезени од Украина откако првиот брод пловел според договорот од Истанбул на 1 август“, рече Ердоган.