Дино Мерлин призна се: Пет години бил во тајна врска со оваа убавица

Пејачот Дино Мерлин со децении ужива во бракот со сопругата Амела со која има две деца, ќерката Наида и синот Хамза. Се запознале кога имал само 17 години и, како што рекол, веднаш знаел дека таа е жената на неговиот живот.

Поради врската која не започнала мазно, се роди неговиот хит „Kad si grekla da me voliš“. Биографските стихови на оваа песна се создадени поради проблемот Мерлин да остане во врска што ја брани таткото на неговата избраничка. Амела потекнувала од богато семејство, а Дино бил сиромашен, па ѝ забраниле дури и да размислува за него.

Додека Мерлин го завршувал својот занает, неговата девојка отишла во средно училиште, а подоцна се запишала на архитектура, а нејзините родители сакале таа да најде некој од „истиот ранг“. Откако победила љубовта, парот побегнал кога имале само 20 години, а сегашната сопруга на пејачот тајно се омажила за него.

Бракот на Дино Мерлин трае повеќе од четири децении, но пејачот признава дека на почетокот не било лесно.

„Се боревме, се криевме, но никој не можеше да не раздели. По пет години тајно се венчавме. Тоа беше романтична свадба, иако буквално ја киднапирав сопругата. Со нас беа само мојот кум и сестрата на Амелија, која беше кума. Говорот на матичарот ми беше предолг, постојано гледав во вратата да не дојде некој и да ни ја расипе среќата“, изјави Мерлин во една прилика, пренесува „Ексклузива.ба“ и додава:

„После свадбата отидовме на свадбено патување во Дубровник, а кога се вративме се преселивме кај мајка ми и веднаш го почувствувавме влијанието на секојдневието. Ме чекаше голема одговорност за семејството и напорна работа, а родителите на Амелија беа толку лути што половина година не сакаа ни да се слушнат со неа. Но, времето лечи се, па денес родителите на Амелија ме сакаат уште повеќе отколку што заслужувам“.

„Со сопругата Амела сум од својата седумнаесетта година и сè уште ми е убаво. Немам проблеми или скандали. Додуша, не сме биле во брак толку години, бидејќи се забавуваме скоро пет години“, додаде тој и откри како изгледале најтешките моменти во нивниот живот.

„Мојата сопруга стоеше на вратата, ме пречека со бебето. Наида имаше можеби половина година, а Амела штотуку завршуваше архитектура. Таа тивко ме праша: „Дали ни донесе нешто? Немам млеко“. Немав ниту еден динар. Ништо не донесов, бидејќи ништо не заработив. Имаше големи трошоци. Ќе дадов се за да одговорам таа вечер: „Да, донесов 100 марки“, се потсетува Мерлин.