Газдата на Интер со порака до фудбалерите: Не се плашете од Манчестер Сити!

Првиот човек на Интер, Стивен Жанг, во очекување на утрешното финале од Лигата на шампионите, им порача на фудбалерите на миланскиот тим да влезат во мечот машки и без страв.

„Не плашете се од Манчестер Сити, ние имаме квалитети да ги победиме. Трофејот од Лигата на шампионите не е невозможен сон“, им порача Жанг на фудбалероте во пресрет на најважниот и најпрестижниот натпревар во кариерата на секој фудбалер.

„Длабоко го почитувам Сити. Величествен тим. Но, ние имаме квалитет да се соочиме со нив. Во последните години колку е поквалитетен противникот, толку подобро играме. Интер знае како треба со силни тимови, токму против оние помалку конкурентните одвреме-навреме губиме бодови. Помислив многу пати како би било да се освои Лигата на шампионите. Но, дури и да сонував за победа изгледаше невозможно… Сега кога сме во финалето, сепак, сите ние во клубот имаме неверојатна желба да се обидеме да победиме и да стигнеме таму најгоре“, вели Жанг во интервју за „Газета дело Спорт“.