Во пристаништето Сиднеј пристигна брод со 800 патници заразени со корона

Ништо посебно ако на бродот немаше 800 луѓе заразени со вирусот Ковид-19. Крузерот Majestic Princess сместува повеќе од четири илјади патници и членови на екипажот.

Се вели дека неколку стотици луѓе се заразиле со вирусот на крузерот. Channel 9News вчера објави дека 800 патници и членови на екипажот на бродот „Majestic Princess“ биле заразени.

Princess Cruises ја потврдил заразата, но првично не дале точен број. Австралиските медиуми јавуваат дека во крузерот има 3.300 патници и 1.300 членови на екипажот.

„Патниците имаат само благи симптоми или се асимптоматски и се изолирани во своите кабини“, цитираат австралиските медиуми претставник на бродската компанија. Сите незаразени патници носат заштитни маски, а на членовите на екипажот им било наредено да носат целосна заштитна опрема.

Луксузниот брод се закотви во Сиднеј рано утрово. „Иако владата рече дека мора да живееме со Ковид, сè уште е загрижувачки што 800 луѓе кои се позитивни на корона вирусот ќе излезат на брегот“, рече репортерот на 9News.