Војник уби петмина во фабрика за оружје во Украина

Полиција во Украина уапси војник на Националната гарда кој уби петмина во воена фабрика пукајќи со службен „калашников“, по што побегнал.

„Артјом Рјабчук штотуку е уапсен од полицијата во регионот Дњепропетровск“ – напиша министерот за надворешни работи, Денис Монастирски на Фејсбук.

Рјабчук отворил оган од автоматска пушка па побегнал од местото на настанот. Пет лица загинаа, а уште петминабиле повредени.

Инцидентот се случил рано утрово во фабриката за проектили „Пивденмаш“.