Војна против Америка би била неподнослива катастрофа, предупреди кинескиот министер за одбрана

Кинескиот министер за одбрана, во своето прво јавно обраќање по преземањето на функцијата, рече дека војната против Америка ќе биде „неподнослива катастрофа“.

Генералот Ли Шангфу на самитот за безбедност рече дека „некои земји“ ја забрзуваат трката во вооружување во Азија.

Тој изјави дека светот е доволно голем и за Кина и за САД и дека двете велесили треба да се обидат да најдат заеднички јазик.

Претходно Америка ја обвини Кина дека нејзиниот разурнувач извршил „небезбедни“ маневри во близина на брод на американската морнарица во Тајванскиот теснец.

Во саботата, американската морнарица соопшти дека кинески разурнувач пловел „на небезбеден начин“ во близина на американски воен брод додека транзитирал низ Тајванскиот теснец заедно со канадски бродови.

Кина ги критикуваше двете земји за „намерно предизвикување ризик“. САД и Канада рекоа дека пловат таму каде што дозволува меѓународното право.

Генералот Ли, кој стана министер за одбрана во март, ги обвини САД за „менталитет на Студената војна“ и рече дека тоа „значително ги зголемува безбедносните ризици“.

Во говорот, тој рече дека Кина нема да дозволи поморските патроли на САД и нивните сојузници да бидат „изговор за создавање хегемонија во навигацијата“.

Запрашан за инцидентот во Тајванскиот теснец, тој рече дека земјите надвор од регионот ги зголемуваат тензиите.

Тој зборуваше на самитот Шангри-Ла во Сингапур, годишен безбедносен состанок во азиско-пацифичкиот регион.

Пекинг го отфрли американското барање за директни воени разговори во знак на протест против американските санкции наметнати на генералот Ли во 2018 година поради неговата набавка на оружје од Русија.

На самитот во Сингапур, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин ја прекори Кина што одби да одржи воени разговори.

Генералот Остин и генералот Ли се ракуваа и кратко зборуваа на настанот на отворањето во петокот, но немаше суштински дијалог.