Волстрит: Новите сигнали за слаба инфлација ги подигнаа индексите

Американските индекси пораснаа откако денеска објавените податоци ги засилија сигналите дека инфлацијата веќе го поминала својот врв. Дау Џонс го заврши денот за 56,22 поени или 0,17%, на 33.592,92 поени. S&P 500 напредуваше 0,87% на 3.991,73, а технолошкиот Nasdaq Composite скокна за 1,45% на 11.358,41.

Главните индекси пораснаа откако индексот на цените на производителите, мерка за големопродажната инфлација, покажа пораст од 0,2 отсто за месец октомври во споредба со консензусната проценка за зголемување од 0,4 отсто од Дау Џонс. Извештајот доаѓа откако минатонеделните податоци за индексот на потрошувачки цени покажаа знаци на намалување на инфлациските притисоци минатиот месец, што предизвика пораст.

„Читањето на PPI секако додава масло на огнот за оние кои мислат дека конечно може да имаме надолен тренд на инфлацијата“, рече Мајк Ловенгарт, шеф за моделирање портфолио во глобалната инвестициска канцеларија на Морган Стенли. „Пазарот го отфрли минатонеделниот пад на потрошувачите и денешната првична реакција се чини дека е повеќе иста“.

Приказната за врвната инфлација добива на сила, но границата за пресврт на ФЕД е сè уште висока, рече Рос Мејфилд, аналитичар за инвестициска стратегија во Baird.

„Ќе има трема во централната банка со оглед на нивната загриженост за кредибилитетот и нивната желба да се избегнат грешките од 1970-тите (т.е. политиката за запирање и почеток што го продолжи инфлацискиот период)“, рече тој. „Но, веќе се поставуваат трошките за да се забави темпото на затегнување кон 2023 година“.

Dow и S&P накратко паднаа во црвено во попладневното тргување откако цените на суровата нафта нагло пораснаа. Цените на нафтата подоцна се намалија од тие високи, при што фјучерсите на West Texas Intermediate се зголемија за 1,1 отсто на 86,81 долари за барел.

Акциите завршија повисоко трет ден во последните четири, при што сите главни просеци одржуваа чекор со месечните добивки. Дау се зголеми за 2,6 отсто во ноември. S&P и Nasdaq добија 3,1 отсто и 3,4 отсто, соодветно.

На друго место, акциите на мало, исто така, го подигнаа расположението на инвеститорите. Акциите на Walmart скокнаа откако компанијата ги надмина проценките за заработката и приходите на Вол Стрит и ги зголеми насоките за цела година. Home Depot исто така објави силни резултати, но ги задржа упатствата за целата година. Нејзините акции благо пораснаа.

Taiwan Semiconductor, Louisiana-Pacific и Paramount, исто така, скокнаа откако регулаторните поднесоци покажаа дека Berkshire Hathaway на Ворен Бафет купи нови позиции во првите две и го зголеми својот удел во второто.