(Видео) Пукање во руски центар за регрутирање, напаѓачот е приведен

Вооружен маж денеска беше уапсен откако отвори оган во канцеларија за регрутирање во руската област Иркутск, изјави локалниот гувернер.

Вооружениот напаѓач, кој се гледа на видео објавено на социјалните мрежи, како на полицајците им се идентификува како 25-годишниот Руслан Зинин, отвори оган во канцеларија за регрутирање во градот Уст-Илимск. Друго видео од пукањето покажува како тој пука барем еден истрел внатре во канцеларијата, јавува Ројтерс.

Гувернерот на регионот Иркутск, Игор Кобзев, на Телеграм напиша дека шефот на канцеларијата на болницата е во критична состојба и дека приведениот напаѓач „апсолутно ќе биде казнет“.

Голем број канцеларии за регрутирање се нападнати откако рускиот претседател Владимир Путин минатата среда објави делумна мобилизација, пишува Ројтерс.

Протести против регрутирање се одржаа во текот на викендот во Дагестан и Јакутија.