Борел: Неуспехот да се смири ситуацијата на Косово ќе има последици

Европската унија остро го осуди насилството и ги повика претставниците на Србија и Косово да ги преземат сите мерки за смирување на ситуацијата на северот на Косово, бидејќи во спротивно може да има негативни последици.

„Насилството можеше да се избегне и мора да се избегнува во иднина. Европската унија цврсто стои зад мисијата на НАТО, КФОР и мисијата ЕУЛЕКС во исполнувањето на нивните мандати“, се вели во изјавата на високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел за последните случувања на северот на Косово.

ЕУ ги повикува Косово и Србија „веднаш и безусловно да преземат мерки во насока на деескалација, да престанат да ја користат реториката на поделба и да се воздржат од какви било понатамошни некоординирани акции“.

„Итно треба да го вратиме мирот. Европската унија е подготвена да спроведе одлучни мерки“, се наведува во соопштението и оценува дека ескалацијата на тензиите може да доведе до негативни последици.

ЕУ очекува Косово веднаш да ги прекине полициските операции во близина на општинските згради на северот на Косово.

Градоначалниците, како што се наведува, времено треба да ги извршуваат своите работни задачи надвор од општинските згради.

„Во сите четири општини треба што поскоро да се распишат предвремени избори. Очекуваме учество на косовските Срби на овие избори“, се вели во соопштението.

ЕУ изразува загриженост за највисоката подготвеност на српските вооружени сили.

Европската унија очекува и Косово и Србија да се однесуваат одговорно и веднаш да се свртат кон дијалогот што го води ЕУ со цел да се најде одржливо решение за ситуацијата на северот на Косово што гарантира безбедност, безбедност и партиципативна демократија за сите граѓани и го отвора начин за имплементација на Договорот за нормализација и неговиот анекс.

Ова вклучува отпочнување на работа за формирање Заедница на општини со српско мнозинство „без дополнително одлагање или предуслови“.