Би-Би-Си: Тешки борби во Запорожје, Украина: Соборени беспилотни летала и проектили низ целата земја!

Руски официјални лица и воени блогери известија дека во текот на ноќта се воделе тешки борби во клучниот регион Запорожје, во јужна Украина, пренесе Би-Би-Си.

Тие велат дека украинските војници се обидуваат да напредуваат јужно од градот Орехово, каде заменик-министерката за одбрана на Украина Хана Малиар вчера изјави дека непријателот е на „активна одбрана“.

Неколку воени експерти рекоа дека украинската војска најверојатно ќе се фокусира на Запорожје во обид да го врати пристапот до Азовското Море и да ги подели окупаторските руски сили во регионот.

Тоа ќе ги ослаби нивните борбени способности и ќе го елиминира копнениот мост кон Крим, јужниот украински полуостров илегално анектиран од Русија во 2014 година.

Украинската армија соопшти дека во текот на ноќта соборила десет руски беспилотни летала и четири крстаречки ракети.

Руските сили лансирале 16 беспилотни летала и шест крстаречки ракети во текот на ноќта за време на нападот, се наведува во соопштението.

Забележано е и дека два руски проектили погодиле цивилен објект во централна Украина, пишува Ројтерс.

Шефот на руската област Белгород, Вјачеслав Гладков, објави дека украинските сили во текот на ноќта ја гранатирале областа, а најмалку три лица се повредени.