Бајден првпат лично ќе се сретне со Шји откако стана претседател

Високоочекуваната средба меѓу американскиот претседател Џо Бајден и кинескиот претседател Шји Џјинпинг е закажана за понеделник во Бали, Индонезија, на маргините на самитот на Г-20 на најголемите светски економии.

Двајцата ќе разговараат за напорите за одржување и продлабочување на каналите на комуникација меѓу двете земји, одговорно управување со конкуренцијата и соработка каде интересите се усогласуваат, се вели во соопштението од Белата куќа.

„Претседателот ќе биде искрен во врска со голем број наши грижи, вклучително и активноста на Народна Република Кина што ги загрозува мирот и стабилноста низ Тајванскиот теснец, како и нашата долгогодишна загриженост за кршењето на човековите права и пошироко за загриженоста што ја имаме. И нашите сојузници и партнери имаат информации за штетните економски практики на Кина“, рече висок претставник на администрацијата на брифинг со новинарите.

Ова ќе биде прва лична средба на Бајден со Шји откако ја презеде функцијата во 2021 година. Двајцата се сретнаа виртуелно и разговараа по телефон петпати, вклучително и за време на нивната последна интеракција во јули.

Очекувањата се мали. Состанокот на Бали е повеќе обид да се задржат отворените канали на комуникација меѓу ривалите и не се очекува да генерира некаков вид заедничка изјава.

„Ова навистина не е состанок што е поттикнат од резултатите“, рече официјалниот претставник.

Според официјалниот претставник, Бајден ќе покрене глобални и регионални прашања, вклучително и војната во Украина и неодамнешните маневри на Северна Кореја, која во последните недели лансираше десетици проектили и распореди воени летови блиску до границата со Јужна Кореја.

Официјалниот претставник одби да елаборира каква конкретна помош Бајден би можел да побара од Шји за да се ограничат провокациите на Ким Џонг Ун.

Пекинг официјално не ја потврди средбата.

„Кинеската страна сериозно го сфаќа предлогот на САД за средба меѓу двајцата претседатели на Бали“, рече портпаролот на Министерството за надворешни работи за време на неговиот брифинг со новинарите во четвртокот.

„Тимовите од двете страни се во комуникација за ова“, без да потврди дека Шји лично ќе присуствува на самитот на Бали.