Арсовска: ВМРО ДПМНЕ и СДСМ се фокусираат да прават хаос низ Скопје

Градоначалничката на Скопје Данела Арсовска во вечерашното гостување во „Топ тема“ на „Телма“ ги обвини ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ дека се здружиле за да ја блокираат нејзината програма. Арсовска вели дека

Градоначалничката Арсовска ги обвини ВМРО ДПМНЕ и СДСМ дека заедно сплотени сакаат да ја блокираат нејзината програма. Како што таа истакна во Топ Тема на Телма Тв, причина за тоа е што од самото осамостојување на државата, „на граѓаните им се продава гол популизам од страна на секој премиер, министер и градоначалник“.

„Многу е тешко кога имате две најголеми политички партии во Македонија, коишто имаат само еден заеднички непријател во овој момент. Мое лично мислење е дека тие се фокусираат да прават хаос низ Скопје и да не ги гласаат проектите затоа што сакаат да ја дефокусираат јавноста од вистинските проблеми во државата, а тоа е како здружено да го сменат Уставот, но тоа е друга тема. Оваа тема е, доколку сакаат да се реализираат, тие треба да гласаат во тој Совет, а јас како знам и умеам ќе ги реализирам сите оние проекти кои што ги имам ветено пред граѓаните“, вели Данела Арсовска.

Иако беше повеќепати прашана, градоначалничката не сакаше да открие како толку брзо се распадна нејзината соработка со ВМРО-ДПМНЕ, партијата со чијашто поддршка беше избрана на функцијата. Откако ја поддржаа на локалните избори, Арсовска ја обвини најголемата опозициска партија дека нејзините директори биле „фатени со рачињата во медот“, а претседателот на партијата Мицкоски го нарече „рекет број еден“ во Македонија.

„Немам потреба метафорите да ги образлагам, ако на цела Македонија, на два милиони граѓани им е јасно за што јас зборувам, немам потреба што понатаму да образложувам,“ рече Арсовска.