Американскиот Сенат го осуди Путин како воен злосторник

Едногласно, Сенатот на САД вчера ја усвои резолуција со која рускиот претседател – Владимир Путин е осуден како воен злосторник, пренесе „ДПА“.

„Резолуцијата, претставена од републиканскиот сенатор Линдзи Греам и поддржана од сенаторите на двете страни, го охрабри Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг и другите земји да ја земат за цел руската војска во секоја истрага за воени злосторства извршени за време на руската инвазија на Украина“ – се наведува во соопштението.

Лидерот на демократското мнозинство во Сенатот – Чак Шумер рече дека демократите и републиканците се здружија за да кажат дека „Владимир Путин не може да избега од одговорноста за злосторствата извршени врз украинскиот народ“.

Минатата недела, двата дома на американскиот Конгрес го одобрија законот со кој се обезбедува помош од 13,6 милијарди долари за Украина и нејзините европски сојузници.

Американскиот претседател Џо Бајден законот го потпиша вчера.